Maluch na zajęciach jakie korzyści

Maluch na zajeciaPodobno dziecko, które zbyt wcześnie zajmie się sportem, przestaje rosnąć. Podobno trenerzy znęcają się nad dziećmi, myśląc tylko o własnej korzyści w postaci sukcesu zawodnika. Podobno…

 

 

Mit o szkodliwości zbyt wczesnego rozpoczęcia przygody ze sportem, moim zdaniem, nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdą. W zajęciach z judo mogą uczestniczyć nawet kilkuletnie dzieci. Aktywność fizyczna, dozowana w odpowiednich ilościach, ma ogromny wpływ na rozwój fizyczny i umysłowy dziecka. W pewnych okresach dzieciństwa organizm jest szczególnie podatny na kształtowanie określonych obszarów motoryki.  Dziecko, wkraczając w złoty okres motoryczności, robi ogromny skok w sprawności fizycznej. Przypada on przeważnie na 5-7 rok życia. Dzięki ćwiczeniom fizycznym i ich kompleksowemu oddziaływaniu, można sprawić, że postęp będzie większy. Przeciętny malec nie zaznaje wystarczającej ilości ruchu.  Efekty godzą bezpośrednio w pociechy – są to otyłość, wady wzroku, wady postawy i drastycznie niska sprawność fizyczna.

Zdrowie dziecka
Kluczową sprawą podczas zapisywania dziecka na zajęcia sportowe, jest kwestia jego zdrowia. W grupach sportowych wymaga się od rodziców, aby dziecko posiadało orzeczenie od lekarza sportowego o zdolności do uczestnictwa w takich zajęciach. Badania okresowe obejmują min: aparat ruchu, serce, wzrok, słuch i zachowują ważność przez 3 miesiące (w starszych kategoriach wiekowych okres ten wynosi pół roku). Takie kontrole lekarskie upewniają rodziców o niewystępowaniu żadnych ukrytych przeciwwskazań do wysiłku fizycznego u ich pociech. Po załatwieniu badań, można poważnie myśleć o zapisaniu dziecka na zajęcia.

Godny zaufania instruktor, odpowiednia sala
Pojawia się kolejne pytanie: czy powierzyć swoją pociechę jakiejś obcej osobie o nieznanej reputacji? Jak powszechnie wiadomo, kontrola jest podstawą zaufania. Tutaj także należy zachować pewne środki ostrożności. Dobrze jest porozmawiać na temat osoby prowadzącej zajęcia z rodzicami innych, ćwiczących pod jej okiem, dzieci. Warto jest także rzucić okiem na warunki, w jakich mają odbywać się zajęcia. Czy na sali jest ciepło, czysto, jasno oraz czy sprawia ona wrażenie bezpiecznego dla dzieci miejsca.

Korzyści wynikające z zajęć sportowych
Poza wysiłkiem dla mięśni, aktywizuje się także układ oddechowy, krwionośny, nerwowy. Dodatkowo ma on także wpływ na wzrost szkieletu i zwiększa przemianę materii, dzięki czemu łatwiej będzie dziecku zachować zdrową sylwetkę i uniknąć otyłości. Kolejna bardzo ważna funkcja wychowania fizycznego to adaptacja organizmu do wysiłku.  Zdrowy, silny organizm łatwiej znosi trudy i wyzwania życia codziennego, jak chociażby wejście po schodach, noszenie zakupów itp. Zajęcia sportowe to także sposób na kompensację wszelkich niekorzystnych nawyków. Ciężki plecak, niewygodne szkolne ławki, godziny spędzone przed komputerem – to wszystko pozostawia w młodym organizmie ślady, które trzeba jakoś niwelować.  Judo uczy dziecko akceptować obce autorytety i posłusznie wykonywać ich polecenia. Poza tym, przebywając w gronie innych dzieci, poznaje mechanizmy panujące w grupach ludzkich. Dodatkowo młody człowiek ma okazję, by się wyżyć, co zwiększa szansę na spokojniejsze jego zachowanie w domu i na terenie szkoły. Dzięki takim zajęciom maluchy uczą się samodzielności, chociażby poprzez takie czynności jak przebieranie się. Dla nieco starszych adeptów zwykle organizowane są różne wyjazdy w wakacje lub ferie zimowe. To aż dziwne, że tak wiele można zyskać, płacąc 50 zł lub 100 zł miesięcznie, jeśliby wziąć pod uwagę, że podobną kwotę zainkasuje np. nauczyciel języka angielskiego za … godzinną lekcję.

Korzyść z zapisu dziecka na zajęcia judo jest zarówno doraźna (wyładowanie energii, kompensacja, stymulacja), jak i rzutuje na przyszłość (adaptacja i aspekty wychowawcze). Poza tym pewnego dnia nasz maluch może zostać następcą Pawła Nastuli lub innego mistrza olimpijskiego.

na podstawie artykułu ze strony www.judopw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.